Ämmaemandad uurivad ja kirjutavad
Teadmiste salve kogume ämmaemandate uurimistöid ja artikleid. Nii on värskeimad uurimis- ja teadustööd ühest kohast ja eesti keeles leitavad.
Riin Rosenperk. Terviseteaduse magistriõpe. Arendusprojekt.
Liis Kala, Agnessa Torop. Lõputöö
Meelike Tammes. Lõputöö
Liikumispuudega naiste kogemused raseduse ja sünnituse ajal ning sünnitusjärgsel perioodil
Aune Tenslind. Lõputöö
Gestatsioonidiabeedi ja selle ravi mõjud lootele pre- ja intranataalperioodis
Aune kirjutab:
“Kuna gestatsioonidiabeedi (GDM) esinemissagedus aastast aastasse suureneb ning üha enam puutusin kokku patsientidega, kellel oli GDM, tekkis mul huvi saada teada rohkem selle haiguse põhjustest ning mõjust loote organismile. Koolis õppides tundus mulle, et GDMi puhul keskendutakse suurelt osalt mõjudele naisele ning räägitakse erinevatest ravimeetoditest, kuid mulle jäi selgusetuks, kuidas need loodet mõjutavad. Ma arvasin, et internetist infomaterjali otsides saan oma küsimustele kergelt vastused, kuid reaalsus oli just vastupidine. Paljud artiklid mainisid, mis on GDMi puhul lootele enamesinevad tüsistused, kuid minu küsimus oli ja jäi et “miks?”.
Minu jaoks oli kõige suurem tulemus töö kirjutamise järgselt see, et ma saan nüüd patsiente paremini nõustada ja neid mõistma panna riskidest. Mõistes ja aru saades ise, kust tekivad lootele tüsistused, saan seda oma töös kasutada. Mida rohkem ma lõputööga seoses uurisin, seda suuremaks kasvas minu huvi ning arusaam erinevatest juhenditest ja töömeetoditest haiglates. Näiteks miks on GDMi puhul induktsioonijuhend selline nagu ta on; miks alustatakse alati dieetraviga ning mis riskid on metformiin- ja insuliinravil; kuidas on kõigega seotud platsenta?”Evelin Schasmin. Lõputöö
Covid-19 positiivse raseda, sünnitaja, vastsündinu ja imetava ema käsitlus
“Lõputöös käsitletakse COVID-19 positiivse raseda, sünnitaja ning sünnitusjärgse perioodi jälgimistaktikat. Leiab infot nii rasedus- ja sünnitustüsistuste kui ka riskide kohta. Lisaks toob lõputöö autor välja eripärad COVID-19 positiivse vastsündinu ja imetava ema korral ning puudutatud saavad vaimse tervise ning pandeemia mõjud.”
Gloria Haar. Lõputöö
Karmen Suss. Lõputöö
Sünnitusjärgse koduvisiidi eesmärk ja olemus ning mõju naise ja pere heaolule
Karmen tutvustab oma lõputööd nii:
“Ega enam ei saagi sõrme peale panna hetkele, mil uurimistöö idee tekkis. Igatahes mõtlesin, et miks ei saa pere sünnitusjärgsel perioodil rohkem toetust, kui me teame, et toetuse saamine sellel pere jaoks uues, võõras ja haavatavas perioodis on ülimalt oluline ning aitab perel paremini kohaneda ning vähendada probleemide tekkimist. Sealt kasvas idee uurida, mis täpselt toimub naise ja perega sotsiaalses, füüsilises ja vaimses mõttes sünnitusjärgsel perioodil ning kas ämmaemanda koduvisiidid suudavad pakkuda vajaminevat abi ning edendada pere heaolu. Kõik teadusartiklid, mida lugesin, kinnitasid ämmaemanda positiivset mõju pere heaolule sünnitusjärgses perioodis. Isiklikult tunnen, et omades neid teadmisi, mis lõputöösse kirja said, aitab mõista perekonna uut väljakutset ning näha võimalikke raskusi, mida võibolla perekondki veel ei kurda.
Minu kõige suurem soov oli, et need asjad ei jääks teooria tasandile. Teadustööd tehakse alati, aga kas need teooriad ka alati reaalselt igapäeva elus midagi korda saadavad, paremaks muudavad…? Minu igatsus oli ja on, et minu töö, mis ma igapäevaselt ämmaemandana teen või tegema hakkan, võiks tõesti olla naise ja ka terve pere jaoks suureks toetuseks.”Kreete-Elis Kalda, Elis Lehtsaar. Lõputöö
Laura Rääts. Lõputöö
Intiimsuhtevägivalla kogemuse mõju sünnitusjärgse perioodi kulule
Valeria Libert. Lõputöö