Kui alates 2010.aasta töötasid ämmaemandad iseseisvalt pigem haiglate ambulatoosetes osakondades ja erakliinikutes, siis alates 2016. aastast arendatakse Eestis esmatasandi tervisekeskuste süsteemi ning selle muudatusega on igas Eesti tervisekeskuses vähemalt üks ämmaemand. Ämmaemand töötab esmatasandi tervisekeskuses naiste ja peredega läbi kogu elukaare ning rakendab mitmekülgselt oma erialaseid pädevusi. Sel moel on iseseisev ambulatoorne ämmaemandusabi toodud Eesti inimestele lähemale. Ämmaemand on tervisekeskuses osa multidistsiplinaarsest meeskonnast – temaga koos töötavad perearstid, pereõed, füsioterapeut, koduõde ja olenevalt asutusest teisedki tervishoiutöötajad ja tervishoiuspetsialistid (näiteks vaimse tervise õde, kliiniline psühholoog).

Ämmaemanda kliendid esmatasandi tervisekeskuses on vanuses 0–100 ning töö nendega on vaheldusrikas ja põnev. Ämmaemand on naise tervise spetsialist ning esmatasandi tervisekeskuse ämmaemandad saavad aidata paljude küsimuste ja probleemide korral – raseduse jälgimine, vastsündinute ning sünnitusjärgne nõustamine ja abistamine, noorte ja täiskasvanute nõustamine seksuaalsuse, sugulisel teel levivate infektsioonide, rasestumisvastaste vahendite ning üleminekuea teemadel jpm. Ämmaemand võtab tupest ja emakakaelast analüüse sugulisel teel levivatele infektsioonidele ning teeb PAP testi ja emakakaelavähi sõeluuringut. Ämmaemand väljastab enda pädevuse piires ka retseptiravimeid näiteks rasestumisvastasele vahenditele ja tupepõletike raviks.

Ämmaemandad pakuvad naistele vaimse tervise nõustamist nende reprotuktiivtervise ja sünnitusjärgse perioodi toetamisel.

Ja mis kõige toredam – kui töötad ühe kogukonnaga järjepidevalt, siis näed, kuidas väike beebi kasvab, tuleb varsti sinu juurde noortenõustamisele ning saab ühel päeval ise emaks. Sa tunned oma patsienti, tead tema pereliikmeid ja nende muresid. Ka patsiendid tunnevad sind ning julgevad sulle oma muresid usaldada.

Esmatasandi tervisekeskuste nimekiri on Tervisekassa kodulehel.

Ämmaemandusabi esmatasandi teenuste rakendusjuhis.