ENS seisukoht preeklampsia ennetamise kohta, mis on vastu võetud Eesti Naistearstide Seltsi juhatuse koosolekul 22. märtsil 2019.

Preeklampsiat esineb Eestis 1 juhtum 50 sünnitaja kohta – viimase viie aasta jooksul on keskmine esinemissagedus 2%. Veerand preeklampsia juhtudest tekib enne 34. rasedusnädalat ning lõpeb sageli enneaegse lapse sünniga.

Uuringud on andnud tugeva tõenduse ja maailmas on viimasel ajal (Good clinical practice advice: First-trimester screening and prevention of pre‐eclampsia in a singleton pregnancy, FIGO Working Group on Good Clinical Practice in Maternal-Fetal Medicine. First published: 01 February 2019) tugev soovitus kasutada atsetüülsalitsüülhapet preeklampsia ennetamiseks.

Preeklampsia riski hindamine on vajalik kõikidele rasedatele anamneesil põhineva või kombineeritud (naise vanus, pikkus, kaal, rass, suitsetamine, keskmine arteriaalne vererõhk, vereseerumis määratav platsenta kasvufaktor, ultraheli uuringul mõõdetav verevoolu pulsatiilsusindeks emakaarterites) riskihinnangu alusel. Eestis on osades haiglates kättesaadav ka kombineeritud riski hindamine. Kui see ei ole kättesaadav, siis soovitame anamneesi põhjal tehtavat riskihinnangut.

Kõrgenenud preeklampsia riski korral on soovitatav profülaktiline atsetüülsalitsüülhappe tarvitamine 100 -150 mg üks kord päevas õhtul enne magamaminekut. Atsetüülsalitsüülhappe tarvitamist tuleb alustada mitte varem kui 12. rasedusnädala täitumisel ja mitte hiljem kui 16. rasedusnädala täitumisel, mida jätkatakse  kuni raseduse 36. nädalani (36 nädalat + 0 päeva).

Profülaktiline ravi atsetüülsalitsüülhappega vähendab enne 34. nädalat tekkiva preeklampsia  tekke tõenäosust 80%.