Aasta ämmaemandustegu

Aasta ämmaemandusteo valimise eesmärk on tõsta esile ämmaemanduslikke uuenduslikke ettevõtmisi, mis aitavad kaasa kutseala arengule ja/või ämmaemanda kutse teadvustamisele ühiskonnas. Aasta ämmaemandusteo elluviijaks võib olla ämmaemand, meeskond, asutus, osakond, projektimeeskond vm üksus, kelle poolt saavad hääletada kõik inimesed.

2024 AS Lääne-Tallinna Keskhaigla Seksuaalvägivalla Kriisiabi Keskuse ämmaemandad

AS Lääne-Tallinna Keskhaigla Naistekliiniku Seksuaalvägivalla Kriisiabi Keskus on Eesti suurim omataoline, pakkudes 24/7 professionaalset abi seksuaalvägivalla üleelanutele. 2024. aastal sai keskuses abi 123 inimest – rekordiliselt kõrge arv Eestis. Keskus teenindab pea kogu Põhja-Eesti regiooni.

Ämmaemand on kannatanu esimene kontaktisik, kelle sõnad ja suhtumine mõjutavad oluliselt taastumisprotsessi. See nõuab kannatlikkust, empaatiat ja erilist ettevalmistust. Lisaks emotsionaalsele toele aitavad ämmaemandad koguda asitõendeid, täita dokumentatsiooni, võtta proove ning assisteerida arstlikel läbivaatustel. Nad teevad tihedat koostööd politsei, kiirabi, Ohvriabi ja Lastemajaga.

Ämmaemandad on läbinud eriväljaõppe ja osalevad regulaarsetel koolitustel. Nende panus ulatub ka haiglast kaugemale – nende kogemuste põhjal on paranenud võimekus märgata abi vajavaid inimesi noortekeskustes, hooldekodudes ja tervisekeskustes. Isegi aastaid hiljem pöörduvad kannatanud nende poole, teades, et neid kuulatakse ja toetatakse.

AS Lääne-Tallinna Keskhaigla Seksuaalvägivalla Kriisiabi Keskuse ämmaemandad on: Kredi Raspel, Alica Varbula, Ingrid Jakobson, Annika Narits, Anne Puusemp, Merle Treufeldt-Kirtsi, Kristi Pentjärv, Klimentia Brinkis, Kristiina Kärner, Gerli Pärn, Agnessa Torop, Irina Vannik, Marina Sidorova – koordinaator.

2023 Teatmik “Me saame lapse”

Teatmikus „Me saame lapse” on kirjeldatud teekonda rasedusest vanemluseni. Seal on väga hästi ja selgelt kirjutatud nii raseduse planeerimisest, lapse ootusest, sünnitusest, sünnitusjärgsest perioodist, lapse arengust, imetamisest, suhetest tugiisiku või tugivõrgustikuga jne. Teatmik rõhutab ka spetsialistide, eriti ämmaemandate, rolli tugivõrgustikus sellel teekonnal. Ehkki raamat on väga põhjalik ja käsitleb justkui kõiki ämmaemanduslikke teemasid, siis julgustatakse naisi ja peresid ikkagi looma usalduslikku suhet oma ämmemandaga, kelle poole võib alati julgelt pöörduda, et täiendavalt oma küsimustele vastuseid saada. Raamatus on antud iga teema juurde ka ämmaemanduslikke soovitusi vastavaks perioodiks. Teatmikust saab vastuse enam-levinud muredele ja küsimustele, mis võivad tekkida alates raseduse planeerimisest kuni lapse üheaastaseks saamiseni. Käsitletud on ka selliseid teemasid, mis ei pruugi alati jõuda ämmaemanda kabinetis jutuks tulla, kuid mille teadmine loob tulevasele või värskele lapsevanemale turvatunde ja usalduse enda kehas toimuva suhtes, enda lapse suhtes ning ka endaga töötavate spetsialistide, sh ämmaemandate suhtes. Raamat on kaasaegse sisuga, sh värskete kontaktidega ning kättesaadav ka interaktiivselt Perekool.ee lehel (sh inglise keeles). Artiklite koostamisega on vaeva nähtud, et nende sisu oleks maksimaalselt informatiivne ja selgelt arusaadav kõigile lugejatele, ka näiteks tulevastele isadele. Raamatu valmimisse läbi intervjuude, mida viis läbi Krista Kivisalu, on panustanud üle-riigiliselt ämmaemandad – Agve Kask, Kairi Kivaste, Siiri Põllumaa, Tiina Untera, Kärt Maalinn, Geidi Kukk, toitumisnõustaja Külli Holsting, naistearst Liina Rajasalu ja lastearst Reet Raukas. Väljaandja Tervisekassa, kus projektijuht oli Ave Jüriöö. Eesti Ämmaemandate Ühingu poolt olid kaasatud nii lugejatena kui intervjueeritavatena Maret Voites ja Irena Bartels.

2022 Noortekabineti avamine Kuressaares

Eelmisel aastal avas ämmaemand Marje Altrov Kuressaares noortesõbraliku, kättesaadava ja ägeda noortekabineti. Kabineti asukoht on kesklinnas moodsas Kuressaare Ajamaja Ärimajas, mis kindlasti julgustab noori oma küsimustega pöörduma ning tagab Saaremaa noortele kättesaadava ja kvaliteetse ämmaemandusabi.