Üleriigilised ja erialade arengustrateegiad ning arengukavad
Eesti juhendid
Käesolevas loetelus on ravijuhendid, mis on igapäevaselt sünnitusabi ja günekoloogia valdkonnas tegutsemiseks. Ravijuhendid on tervishoiutöötajatele töövahendid, mis on koostatud tõenduspõhistel alustel, mis baseeruvad rahvusvahelistel kliinilistel tõendusmaterjalidel, kohalikele kuludele ja väärtushinnangutele. Juhendid käsitlevad üldreeglina ühte haigust või tervise seisundit ning annab juhiseid ennetustegevuseks, haiguste diagnoosimiseks, patsientide koolitamiseks, ravimite ja tehnoloogia kasutamiseks vms.
Seksuaalsel teel levivate infektsioonide ravijuhis Eestis. Ravijuhis_2021
Emotsionaalse enesetunde küsimustik EEK-2lisa-10. 2002
Migreeni esmane diagnostika ja farmakoteraapia täiskasvanutel. Ravijuhend. 2022
Migreeni diagnoosimine ja ravi. Patsiendijuhend. 2022
Rahvusvahelised juhendid
Rahvusvahelised juhendid on inglise keeles. Kui juhend on tõlgitud eesti keelde, siis on see ära märgitud juhendi järgi. Rahvusvaheliste juhendite puhul on jaotus organisatsioonide järgi, kes juhendi on väljastanud ning eesmärgiga kuvada ämmaemanda kutsele olulisi soovitusi.
Ülemaailmse Ämmaemandate Organisatsiooni/International Confederation of Midwives (ICM) on välja andnud ämmaemandate haridust ja praktikat reguleerivad dokumendid:
- Core documents: International Definition and Scope of Practice of the Midwife (Last Edited 4 June 2019 10:32 CEST); Essential Competencies for Midwifery Practice (Last Edited 4 January 2024 09:30 CET); Global Standards for Midwifery Education (Last Edited 4 January 2024 10:06 CET).
- Education Resources.
- Advocacy Resources.
- Association Resources.
- Enabling Environment Resources.
- Essential Competencies Resources.
- Fragile Settings Resources.
- Gender Equality and JEDI Resources.
- Leadership Resources.
- Model of Practice Resources.
- Philosophy Resources.
- Regulation Resources.
- Research Resources.
- Sustainability Resources.
1) WHO (World Health Organisation; MTO – Maailma Tervishoiu Organisatsioon) poolt väljatöötatud juhendid on koostatud ülemaailmse nõuandekogu koostööna, millesse on kaasatud MTO liikmesriigid, riiklikud ja rahvusvahelised ametiasutused. Kaasatud on farmaatsiatoodete ekspertide nõuandekomisjonid, kes omakorda teevad koostööd rahvusvahelisel tasandil erinevate spetsialistide tasandil farmakoloogia ja farmaatsiatoodete valdkonnas.
Soovitused positiivse kogemuse saamiseks sünnitusel. WHO recommendations: Intrapartum care for a positive childbirth experience Web annex. Evidence base. 2018
Imetamisnõustamise juhend. Guideline: counselling of women to improve breastfeeding practices. 2018.
Hormonaalsed rasestumisvastased vahendid HIV riskiga naistele. Hormonal contraceptive eligibility for women at high risk of HIV. 2016.
Soovitused positiivse kogemuse saamiseks emadushooldusel. WHO recommendations on antenatal care for a positive pregnancy experience. 2016.
Rasestumisvastased vahendite kasutamise meditsiinilised kriteeriumid. 5 väljaanne. Medical eligibility criteria for contraceptive use. 5th Edition. 2015.
- Euroopa seksuaalhariduse standardid. 2015. Eesti keeles
Rasestumisvastaste vahendite kasutamisel inimõiguste tagamine. Ensuring human rights in the provision of contraceptive information and services Guidance and recommendations. 2014
Sünnitusjärgne hooldus vastsündinule ja naisele. WHO recommendations on Postnatal care of the mother and newborn. October 2013.
- Framework for Action Strengthening quality midwifery education for Universal Health Coverage 2030. 2019 (ämmemandusharidus)
2) RCOG (Royal College of Obstetricians and Gynaecologists) Green-top Guidelines koostab juhendeid kliinilise praktika hea tava järgmiseks, mis põhinevad tõenduspõhistel uuringutel. Juhendid sisaldavad tunnustatud kliinilisi meetodeid ja tegevusi-
3) NICE (The National Institute for Health and Care Excellence) juhendid on tõenduspõhised soovitused tervishoiuspetsialistidele Inglismaal. Juhendid sisaldavad nii hooldust kui teenuseid, mis sobivad üldreeglina ühe konkreetse seisundi või haigusega patsiendi jälgimiseks, ravimiseks ja nõustamiseks. Eesmärk on ennetada haiguseid, edendada ja kaitsta inimese tervist, parandada tervishoiuteenuste kvaliteeti ning arendada tervishoiu- ja sotsiaalhoolekande teenuseid.
- Abortion care. Published: 25 September 2019.
- Intrapartum care for women with existing medical conditions or obstetric complications and their babies. Published: 6 March 2019. (Viimati üle vaadatud 2019).
- Hypertension in pregnancy: diagnosis and management. Published: 25 June 2019.
Specialist neonatal respiratory care for babies born preterm. Published: 3 April 2019.
- Sexual health. Published: 5 February 2019.
- Safe midwifery staffing for maternity settings. Published: 27 February 2015.
- Intrapartum care. Published: 10 December 2015. (Viimati üle vaadatud 2017).
Preterm labour and birth. Published: 20 November 2015. (Viimati üle vaadatud 2019).
Care of women and their babies during labour and birth. 2014. (Viimati üle vaadatud 2017).
- Intrapartum care for healthy women and babies. Published: 3 December 2014. (Viimati üle vaadatud 2017).
- Antenatal and postnatal mental health: clinical management and service guidance. Published: 17 December 2014. (Viimati üle vaadatud 2018).
- Postnatal care. Published: 16 July 2013. (Viimati üle vaadatud 2015).
- Hypertension in pregnancy. Published: 16 July 2013. (Viimati üle vaadatud 2019).
- Antenatal care. Published: 17 September 2012. (Viimati üle vaadatud 2016).
- Caesarean section. Published: 23 November 2011. (Viimati üle vaadatud 2019).
- Antenatal care for uncomplicated pregnancies. Published: 26 March 2008. (Viimati üle vaadatud 2019).
Postnatal care up to 8 weeks after birth. Published: 23 July 2006. (Viimati üle vaadatud 2015).
Long-acting reversible contraception. Published: 26 October 2005. (Viimati üle vaadatud 2019).
4) RCM (The Royal College of Midwifery) juhendid on suunatud ämmaemanduse arengule ning põhinevad iga konkreetse teema hiljutisel süstemaatilisel uuringul. Juhendite koostamise töörühmadesse on kaasatud ekspertide nõuandekogud/-rühmad, ämmaemandad, sidusrühmad, sünnitusabi, pediaatria ja anesteesia valdkonna spetsialistid jt vajalikud akadeemikud. Juhendeid vaadatakse üle iga kolme aasta järel juhendrühma poolt.
5) ACOG (The American College of Obstetricians and Gynecologists) juhendid toetavad hetkel kliinilises praktikas kasutusel olevate jälgimiste ja ravide tegevusi.
- Influenza Vaccination During Pregnancy. Opinion. Aprill 2018