Kolleegide, naiste ja perede ning üliõpilaste poolt tunnustatud ämmaemandad: 

Elina Piirimäe

Elina soovis juba lapsena ämmaemandaks saada, mähkis nukusid ja selgitas sõbrannadele, et titad sünnivad tussust.

Unistustel on kombeks täituda ja nii asuski suureks sirgunud Elina

ämmaemandana tööle Rakvere naistenõuandlasse ja sünnitusosakonda. Aga maailm oli avaram, Rakvere taga asus Elinal Aafrika, kuhu ta siirdus pooleks aastaks Saksa heategevusorganisatsiooni Sudaani meditsiiniprojekti ämmaemand- õpetajaks. Õnneks tuli ta sealt elusa ja tegusana tagasi, sest krapsakat ämmaemandat vajas isamaa.

Ta oli ja on võimas „tulistaja“ igal rindel. Lisaks sellele, et ta on töötanud sünnitusosakonnas, jälginud rasedaid, valmistanud peresid lapse sünniks läbi loengute, soovis ja jõudis ta edendada ka Eesti ämmaemandust.

Elina on tulihingeline ämmaemand, tema sees elab soov käia ajaga kaasas ning tehnoloogiapõhisel maastikul leida viise lapse pehmeks sünniks. Ta on maailmas lahtiste silmadega ringi käinud, tundnud ära mõttekaaslased, parimate sõnumite jagajad ja toonud nad Eesti kolleegide ette. Ta on algatanud ja organiseerinud ämmaemandatele koolitusi, kus on osalenud sadu ametikaaslasi. Erinevatel õppetrimestritel õpetas ta Tallinna Meditsiinikoolis ämmaemanduseetikat ja rahvusvahelist ämmaemandust.

Aastast 1996 on Elina aktiivne ämmaemandate ühingu liige. Ühingus toimetas ta aastaid ajakirja, osales paljudes projektides, tegi kaastööd portaalile perekool.ee, algul kirjanõustajana ja küsi nõu lehe administraatorina, hiljem kogu portaali juhatajana, töö-koordineerijana. Elina valiti 1999. aastal EÄÜ juhatuse liikmeks, seejärel 2008. aastal asepresidendiks, kellena ta töötas 6 aastat. Hetkel on Elina LTKH Pelgulinna Naistekliiniku raseduskeskuse ja sünnieelse osakonna ämmaemandusjuht, tema alluvuses töötab 2 hooldajat, 8 assistenti, 19 ämmaemandat. Tal on rasedate vastuvõtud, loengud perekoolis ja ta on ämmaemand sünnitustel. Naistekliiniku ülemämmaemanda Heli Rannu hinnang Elinale: rõõmsalt toimekas optimist, kes säilitab ka keerulises olukorras lootuse.

Elina väärib oma ämmaemandustegudega lugupidamist!

******************************************************

Inna Vaga

Innat iseloomustades taandud tahes-tahtmata kuhugile kaugusesse – on see pea-aegu 50 aastat ämmaemanda ametit või rohkemgi. Kui arvestada inimese hinge vanust, kes soovib saada ämmaemandaks, siis need aastad võib korrutada kahega. Ta tundub olevat „Igavikust“ ja „Igavene“.

Teda nimetades tundud rääkivat millestki imekergest, mis tegelikkuses tähendab „tugevat vett“ ja seda on Inna ämmaemandana igat oma väiksematki liigutust tehes ning vaikse sulina saatel rääkides.

Teda seob tihe kontakt Muhu saarega, kust on pärit Eesti vähesed pronksiaegsed leiud, mida võime julgesti Innaga võrrelda. Ämmaemanda tarkused sai Inna Tallinna Meditsiinikoolist. Ta mäletab veel neid aegasid kui õpingud toimusid Toompeal, mis 21.sajandi ämmaemandatele on sageli teadmata, et ka vaatega merele on teadmiseid omandatud.

Need teadmised, mis Inna kunagi omandas ning mida ta endaga kaasas kannab, on ilusti kirjas ühes esimeses „Ämmamoori raamatus“ (1894.aastast) lausa paragraafide kaupa. Seda kõike kannab ta endaga iga päev, iga tund, vahet tegemata, kas kõrval on noor või vana.

Ämmamoor teab, et õpetama peab vähemalt oma elujooksul viit tulevast ämmaemandat ning sellega on Inna Vaga kenasti hakkama saanud.

Ikka jälle näeb ta vajadust osaleda isegi kusagil koolitusel. Kõik kogutud teadmised jagab ta lahkel moel kolleegide ja tulevaste üliõpilaste vahel.

Mida sa hing veel ihkad ühelt armastatud kolleegilt kui üheshingamist ja eeskuju, kuidas ühel sissekäidud rajal on alati midagi UUT ja ILUSAT.

**************************************************************

Häli Viilukas

See naine on suure hingega ämmaemand, keda naised enda kõrvale hea meelega ootavad ja kutsuvad. Ta meeldib neile. Ta on rahulik, malbe ja sünnitaja soovidega arvestav. Ta on tark naine – teab, millal lasta asjadel loomulikku rada kulgeda ning tunneb ära, millal sekkuda. Ta on meister, kes teeb palju ja jõuab palju, usin töömesilane. Ent sünnitustoas tundub nagu tal oleks kogu maailma aeg ja mitte kunagi kuskile kiire.

Häli on hea õpetaja! Ta lubab noorel õppival ämmaemanda tudengil tegutseda, kogeda neid üliolulisi eduelamusi, pakkuda piisaval määral iseseisvust.

Ta on tõesti super inimene ja nii meeldivat eraämmaemandat annab leida. Ainult kiidusõnad. Soovitanud kõikidele tuttavatele, kes titat ootavad ja ka nemad väga väga rahul.

Häli armastab oma tööd.

Häli on meie pere “saatuslik” ämmaemand. Minu jaoks müstilised kokkusattumised algasid 27.06.07 kui tänu Häli abile tuli ilmale meie tütreke. Ta oli ämmaemandana väga toetav, sünnitajaga arvestav, turvatunnet ja rahulikku meelt sisendav, väga positiivne inimene. Selline sünnitamise kogemus annab emale ja beebile väga positiivse kooskasvamise alguse. Rasedusjärgsel depressioonil pole võimalik tekkida kui tänu ämmaemandale on kõik super hästi läinud.

2010. aasta veebruaris ootasime uue beebi sündi, seekord poja. Häli oli mul väga südames ja ma väga tihti mõtlesin kui tore oleks jälle koos temaga sünnitada. 24.02.10.a öösel jõudsime sünnitama ja õnn oli suur kui saatuse tahtel oli tööl just Häli. Sünnitus oli taas super kogemus. 2013 a juulis rõõmustas meie peret uue poja sünd. Seekord ma küll mõtlesin aga iial ei uskunud et see võimalikuks osutub. Sünnitusosakonna uksest sisse astudes ootas meid ees taas Häli. Seda tunnet ei unusta ma iial.

Uskumatu, müstiline, saatuslik ja rohkelt rõõmu pakkuv, väga oma tööle sobiv inimene. Meie pere “saatuslik” ämmaemand.

Parimaid tiitleid ja austust vääriv ämmaemand. Jutt sai pikk.

Aga Häli Viilukas, minu sünnitused ja need uskumatud juhused on väärt rääkimist. Ja just siin on koht kus avaldan suurt tänu ämmaemand Hälile ja lisaks oma professionaalsele tööle on temas veel midagi väga erilist.

Ta väärib tunnustamist, sest teeb südamega tööd ja on suureks eeskujuks!

***************************************************************

Jaana Lomp

Empaatiavõimeline, sünnitajat usaldav ja loomulikku sünnitust pooldav ämmaemand.

Olen oma kolm last sünnitanud ja alati sünnitusega rahule jäänud. Ta oskab õigel ajal lohutada, julgustada, nõuda. Äärmiselt meeldiv ja tore inimene.

Ta on tõesti SUPER. Ta on professionaalne, samas hea vestluspartner. Igati inimlik.

2012 a aitas ilmale minu esimese lapse. Sünnituse kestvus oli 33h ja 2 vahetust järjest oli tegelikult minuga hoopis teine ämmaemand.

Kuna aga laps sündis 8.02, siis toimus taaskord *vahtkonna* vahetus ja sellega seoses oli mul võimalik sünnitada 2 ämmaemandaga koos. Kuna eelistan sellistes olukordades väga konkreetseid inimesi, siis oli Jana nagu rusikas silmaauku. Väga otsekohene (ei mingit ninnunännutamist), hea huumorimeelega, hooliv ja igati professionaalne. Tema juhtimisel sain sünnituseks julgust ja tuge juurde.

Ta oli parim tugi sünnitusel, lubas mul kuulata oma sisetunnet, pooldas võimalikult loomulikku sünnitust ning oli lihtsalt inimlik ja soe.

Igati hooliv. Julgustas mitte kasutama valuvaigisteid.

Kui kahe lapsega sain kohe epiduraalanalgeesiat, siis Jaana julgustas ja suunas, et ehk saab veel ilma hakkama. Tital ka parem.

Saingi hakkama. Kõige meeldivam sünnitus oli.

Jaana Lomp on vastuvõtnud minu ema kaks sünnitust ja minu kaks sünnitust. Tegemist on praktiliselt meie pere ämmaemandaga. Usaldus on tema vastu suur ja sobib hästi just temperamentsematele sünnitajatele.

Kunagi kui plaanin kolmandat last, palun kindlasti temal olla taas minu lapse sünni juures, sest turvatunne on kõige tähtsam!

Iga kell läheksin temaga uuesti sünnitama!

*******************************************************************

Minni-Triin Kasemets

Lihtsalt imeline. Töö vabatahtlikuna Ghanas, kus ta tegi selgitustööd ja õpetas kohalikes sünnitusmajades, lisaks hea kogemus temaga enda sünnitusel.

Minni on ÄE suure algustähega, inimene, kes armastab oma tööd, teeb seda südame ja hingega. Esmasünnitajana paneb ta sind tundma kindlalt, tead, et talle võid sa loota 100%, te koos “saate sellega hakkama”. Piisavalt paindlik ja vastutulelik, alati vaid kõne kaugusel. Seda ka pärast sünnitust.

Absoluutselt parim, professionaalseim, pädevaim ja üleüldse üks kõige lahedam inimene ka sealjuures. Huumorimeel + profioskused = parimat ei oskaks tahtagi.

Palusime ta enda lapse sünnile kaasa. Juba algusest peale tekkis temaga väga hea kontakt. Peale paari kohtumist tekkis tunne nagu oleks juba ammu tundnud üksteist. Valmistusime abikaasaga sünniks põhjalikult ette ja soovisime võimalikult loomulikku sünnitust. Olime pikalt kodus ja kui sünnitusmajja jõudsime, siis oli Minni meie toa juba ette valmistanud – vesi jooksis vannis 🙂 Enamuse ajast olime ruumis abikaasaga kahekesi. Minni oli nagu vaikne ingel, kes oli alati olemas, aga samas just nii palju kui vaja, ta aitas hoida seda meie „oma ruumi“ sünnitustoas. Ta lubas meil olla omas rütmis, aga samas sekkus, siis kui oli vaja. Ta oli väga soe ja toetav kogu protsessi vältel. Võin öelda, et oleme mõlemad ülitänulikud talle, et ta sellise imelise kogemuse meile kinkis. Küll meil ikka vedas, et sellise inimese otsa sattusime :), ta suutis oma oleku, suhtumise, suhtlemise ja naeratusega teha esmasünnitusest väga meeldiva ja nauditava kogemuse. Ei oleks osanud paremat tahta! Õiged otsused õigetel aegadel, kuid ei midagi pealesurutut.

Ta on väga hea juhendaja üliõpilastele – positiivne, toetav ja rahulik!

Maailmatasemel meditsiin kena noore naise käe läbi Eestis.

*******************************************************************

Marju Friedenthal

Väga vastutulelik, rahulik ja mõistlik noor ämmaemand, abivalmis, heatahtlik, sõbralik -iga kell olemas. Ta tõesti hoolib sinust ja sinu kõhutitast ! Ehe näide, et see on tõesti võimalik.

Väga meeldiv kogemus, ta on nii rahulik, aga väga põhjalik. Vastab küsimustele ammendavalt, helistab ja vastab ka e-kirja teel tulnud küsimustele ning räägib kogemusest teiste naistega. Isegi, kui mure on suur, siis lohutab.

Äärmiselt sõbralik ja professionaalne!

Olen tema juures arvel olnud kõigi kolme rasedusega ning alati kõigile muredele soovitusi ja nõu saanud. Alati väga meeldiv vastuvõtt ja tore ja väga abivalmis inimene!

Kui paljud meditsiinitöötajad suhtuvad inimestesse oma tujude järgi, siis tema oli iga kord sõbralik ja abivalmis ning üldse väga soe inimene.

Esimest korda, kui läksin oli juba tunne, et tegu on vana tuttavaga.

Tema juurde ootasin visiiti alati ning raseduse lõppedes oli väga kahju, et enam visiite ei ole.

Kutsus meid ka tagasi ja loodan, et kunagi on ka võimalus minna.

Ta on lihtsalt SUPER ämmaemand!

***************************************************************

Maila Teramees

Alati meeldiv, asjakohane, heas tujus, suurepärane spetsialist

Alati lahke, sõbralik ja alati abivalmis. Aitab alati kui vaja, annab head nõu. Ämmaemand, kes väärib oma tähelepanelikkuse ja professionaalsuse eest tunnustust!

Maila on tööle pühendunud, hooliv ja väga meeldiva suhtumisega ämmaemand, inimlikkust ja sõbralikkust oli temaga suheldes väga palju.

Ta on hea õpetaja, tudengite suhtes kannatlik ja julgustav, samas nõudlik. Loob õppimiseks hea keskkonna olles abivalmis ja hea suhtleja.

Alati oli meeldiv tema juurde minna!

*********************************************************

Juta Ehrenpreis

Iga sünnitaja on õnnega koos, kui satub sünnitama koos Juta Ehrenpreisiga.

Tegu on äärmiselt hea ämmaemandaga, inimese ja juhendajaga!

Tema empaatiavõime, suhtumine, armastus töösse, käitumine kolleegide ja praktikantidega, tema väärikus, siirus ja headus on kõik see, mida üks hea ämmaemand peaks omama!

Iga patsiendiga käitub ta äärmiselt lugupidavalt, eetiliselt ja heatahtlikult.

Juhendajana on ta parajalt kriitiline ja kaugust hoidev, kuid samas äärmiselt sõbralik, tunnustav, heatahtlik, vastutulelik, hästi õpetav, piisavalt vabadust ja ruumi andev.

Häid sõnu on ta palju väärt!

Olen siiralt õnnelik ja tänulik, et minul on vedanud sellise juhendajaga!

Väga hea mentor, rahulik, selgitab enda tegevust, juhendab, praktikant saab temaga koos olles palju harjutada ja näha.

Tõeliselt HEA ämmaemand, meeldiv kolleeg ja ilus inimene!

*********************************************************

Katrin Valgre

Temaga praktikal olla oli lausa rõõm kuna ta nakatab ka teisi oma entusiasmiga.

Ta omab ka väga suurt teadmistepagasit, mida jagab rõõmuga ka siis kui üliõpilased antud päeval tema juhendatavad ei ole – seega südamega asja juures!

Aitas mul sünnitusel rahulikuks jääda ja toetas mind psühholoogiliselt rasketel momentidel. Esmasünnitajana olin väga rahul, et mind nö tagant ei kiirustatud ja lasti rahulikult omasoodu sünnitusel kulgeda. Peale kõige muu oli mu ÄE väga hea suhtleja.

Katrin on väga abivalmis, sõbralik. Pakub sünnitusel tuge ja räägib vastupidiselt paljudele!

Armastab südamest oma tööd ning oma patsiente!

***************************************************************

Merilin Kruminš

Äärmiselt meeldiv, alati särav ja rõõmsameelne noor inimene. Väga põhjalik ja rahulik seletaja, samas ka korrektne ja nõudlik.

Oli alati valmis kõigile küsimustele vastama ning mul ei tekkinud kordagi tunnet, et olen tema jaoks juhendatavana üleliigne või tüütu kohustus.

Samuti suutis ta naistega alati usaldusväärse kontakti luua.

Olles eelneva lapse sünnitanud erahaiglas, kus seda võimalust enam pole, kartsin väga riiklikku suurt “kombinaati”.

Merilin jättis juba esmakohtumisel fantastilise mulje- seljatas kõik hirmud ja tekitas oma olekuga sooja usaldustunde. Kõik läks tänu talle suurepäraselt!

Ka pärast, kui oli beebi osas nõu vaja küsida, ta aitas.

Noor, ilus ja sellesse ametisse ideaalselt sobiv!

Väärib tunnustust ja võiks olla eeskujuks- sellised inimesed aitavad murda riikliku haiglaga kaasnevaid müüte hoolimatust ja kurjast sünnituspersonalist. Tänu talle oli kogemus tegelikult isegi parem, kui erahaiglas.

Merilin aitas mul täitsa loomulikult sünnitada kaksikud. Tema kannatlikus ja huumorisoon on tunnustamist väärt!

Teeb oma tööd hingega. On valmis panustama aega, et kõikidele pere küsimustele vastata.

On tõeliselt professionaalne ja patsiendisõbralik.

Olen väga tänulik tema abistamise ja juhtimise eest, kui ma olin praktikal!

**************************************************************

Marge Ratas

Praktikajuhendaja puhul on oluline väga mõistvus, rangus (konkreetsus), heatahtlikkus ja otsekohesus – need on omadused, mis teda iseloomustavad ning teevad temast suurepärase juhendaja. Konkreetne, südamlik, seletab kõik lahti.

Ta on rahulik, toetav ja suhtub tulevastesse kolleegidesse lugupidamisega.

Ükski olukord ei jäänud põhjenduse ja selgituseta õhku rippuma, vaid kõik küsimused ja kergemadki mõtted said vastused.

Temaga on kerge head kontakti saada ning luua meeldiv suhtlustase, mis teeb kogemuse veelgi toredamaks! 🙂

Vapustav inimene!

***************************************************************

Lende Liivaste

Lende suhtub praktikanti kui kolleegi.

Õpetab ja on ise nõus õppima, kogu praktikajuhendamise protsessi käigus.

On lahke naistega ja suhtub tudengisse kui võrdsesse ja tal on soov tudengitelt uusi teadmisi ammutada.