3000 ÄMMAEMANDAT KOGUNEVAD, ET KÄSILE VÕTTA EMADUSEGA SEOTUD NAISTE SUREMUS JA HAIGESTUMUS.

Täna kogunevad enam kui 111 riigi ämmaemandad Rahvusvahelise Ämmaemandate Konföderatsiooni (ICM) iga kolme aasta järel peetavale kongressile Durbanis, Lõuna-Aafrikas. Ämmaemandad kutsuvad ülemaailmselt üles riiklikke valitsusi, et astuda vajalikke samme, mis aitaksid lõpetada naiste tarbetuid raseduse ja sünnitusega seotud surmajuhtumeid. Kongress algab ametissepühitsuse ja rongkäiguga 18.juunil kell 13.30, mil 1000 kongressi delegaati ja toetajat kõnnivad 5 kilomeetrit läbi Durbani linna. ICM korraldab esimest korda konverentsi Aafrikas ning nii see üritus, kui ka rongkäik on solidaarsuse väljenduseks emadele ja ämmaemandatele üle terve Aafrika kontinendi. Kontinendi, kus on kõrgeimad emade ja vastsündinute suremusnäitajad terves maailmas. Ülemaailmse hinnangu kohaselt sureb igal aastal raseduse ja sünnituse ajal umbes 364 000 naist ning 99% nendest surmajuhtudest leiab aset madalaressursilistes riikides.

Kongressi delegaatidega liituvad prominentsed emadustervise eestkostjad, nende hulgas Keenia ja Malawi esileedid, kes osalevad ka laiaulatuslikus ekspertkomisjoni poolt heaks kiidetud teadusprojektis. See teadusprojekt hõlmab mitmeid globaalseid ühinguid, s.h Ühinenud Rahvaste Organisatsiooni (ÜRO), Gates’i Fondi (The Gates Foundation), Rahvusvaheline Sünnitusabi- ja Naistearstide Föderatsiooni (FIGO) ja teisi individuaalsete kliinilise ämmaemanduspraktika ja -poliitika eksperte. Projekt on loodud Lõuna-Aafrika Ämmaemandate Ühingu poolt ning selle eesmärk on suurendada ämmaemandate pädevust, et seeläbi käsile võtta viis ülemaailmset peamist emade surmajuhtusid põhjustavat tegurit.

See monumentaalne sündmus on stardiplatvormiks suuremahulisele ülemaailmsele raportile maailma ämmaemanduse olukorrast. Raport on loodud koostöös 26 rahvusvahelise organisatsiooniga, kaasa arvatud ICM, ning on juhitud ÜRO Rahvastiku Fondi (UNFPA) poolt. “Ülemaailmne Ämmaemandusolukorra Raport: Luues Tervist, Päästes Elusid”  annab ülevaate statistikast, pädevustasemetest ning elupäästvate ämmaemandate jaotumisest nendes maades, kus esineb kõige kõrgem emade suremusnäitaja. Raport antakse välja 20.juunil kell 12:00 UNFPA tegevjuhi Dr. Babatunde Osotimehin’i ning ICM presidendi Bridget Lynch’i poolt.

ICM’i kongressil antakse välja ka uued ülemaailmsed juhendid ämmaemandushariduse ning ametialase regulatsiooni osas. Need juhendid varustavad riikide valitsusi vajalike tööriistadega, et käsitleda kvalifitseeritud ämmaemandusabi ohtlikke puudujääke, ning toetavad valitsusi emade ja beebide terviseedendamise eesmärkide saavutamisel. Juhendid on loodud kolmeaastase perioodi jooksul koos professionaalsete ämmaemandate, koolitajate ning emadustervisepoliitika ekspertidega. Olles globaalse ulatusega, tulevad need juhendid vastu neile riikidele, kel on suurimaks väljakutseks  tagada sünnitavatele naistele professionaalse ämmaemanda abi.

Konföderatsiooni president Bridget Lynch ütles: “Sellel kongressil võtavad ämmaemandad olulise rolli emadusega seotud tervishoiu töötajate seas ning see on meie erialale tähtis saavutus. Me oleme esimesed tervishoiutöötajad, kes rajavad ülemaailmsed koolituse, regulatsiooni- ning ämmaemanduskompetentsi juhendid.  Need juhendid sillutavad teed kõrgekvaliteedilise ämmaemandusteenuseni. Lastes need juhendid välja samaaegselt “Luues tervist, Päästes elusid” raportiga, on meil hea ülemaailmne pilt sellest, mis on vajalik, tõendused sellest, mis töötab ning milliseid töövahendeid on vaja nendesse riikidess, kus emad maksavad kõige kõrgemat hinda oma eluga”, ütles Bridget Lynch, ICM’i president.

Rohkem infot Rahvusvahelise Ämmaemandate Konföderatsiooni ning Durbani Kongressi kohta leidub aadressil www.internationalmidviwes.org

Pressipäringud: Anita Wiseman, ICM Pressi- ja kommunikatsioonitöötaja
e-mail a.wiseman@internationalmidwives.org
Tel. +27 (0)837573194

Rosy Brega
Liikmete koordinaator
ICM Peakorter
Laan van Meerdervoort 70
2517AN The Hague Tel. +31 70 3060520 Fax +3170 355 5651