Aasta ämmaemand Svetlana Nilbe ja tütar Kati Nilbe Eesti Vabariigi 93. sünnipäeval Presidendi vastuvõtul.

 

FOTO 1, autor Erik Peinar
FOTO 2, autor Toomas Volmer

2009 aasta ämmaemand on … õnnelik ämmaemand!
Ämmaemand, kes teab, oskab ja suudab pakkuda naistele sellist ämmaemandushooldust, mida naised ootavad.
Tema poolt vastu võetud normaalsete (sekkumisteta) sünnituste % on ülikõrge, mis on aastatega tõstnud tema kutseoskusi. Naistearsti kaasatakse tema valvete ajal sünnitusse harva, sest tema ämmaemanduskompetentsi hinnatakse kolleegide poolt  kõrgelt. Tema teadmisi ja intuitsiooni usaldatakse.
Ta on roteeruja, kes suudab teha tööd erinevates sünnitusabi valdkondades. Sellist ämmaemandat vajatakse hetkel igasse sünnitusmajja, kus naistearsti valved pole 24 tundi tagatud. Tema on sellistes oludes juba karastuse saanud. Ta on töötanud alates Meditsiinikooli lõpetamisest sünnitusosakonnas, kus iga päev kell 16.00 läks arst kodusesse valvesse, nädalavahetustel tuli välja vaid kutsudes. Sealt see karastus, sealt ka sügav huvi sünnitusabi eriolukordade vastu, äratundmine “Kust algab risk?”.
See ämmaemand julgeb vastu võtta tuharsünnitusi, teha vajadusel platsenta manuaalset eemaldamist, tegutseda kiirelt verekaotuse korral, elustada vastsündinut.  Aga ta oskab ka usaldada loodust, uskuda sünnitaja jõusse,  innustades ja rahustades, kiites ja turgutades, suhtudes peredesse nagu kaua-aegsetesse tuttavatesse. Ta on ämmaemand, kellelt küsitakse tervisenõuandeid kuni lapse kooliminekuni.
Kõige paremini oskab tema marineerida seeni, küpsetada pirukaid, kududa keerulise pitsmustriga sokke, jagades oma teadmisi ja oskusi heldelt. Ta on naine, kelle rinnal oli hea nutta, sest ta oskab ja tahab hoolida.
Aasta 2009 ämmaemand on õnnelik ämmaemand.
See õnnelik on Sveta Nilbe.